usedlost Na cihelně

rok: 2013
místo: jižní Čechy
velikost: 360 m2
klient: privátní
status: projekt pro stavební povolení

Zchátralá usedlost na samotě v půvabné jihočeské krajině na první pohled budila ve všech nadšení, ale zároveň i podložené obavy, že na záchranu může být příliš pozdě. 

Navzdory očekávanému doporučení k demolici byl majitel od počátku rozhodnutý jít komplikovanější cestou a pokusit se původní stavení i jeho charakter maximálně zachránit. Z toho vychází celkové pojetí rekonstrukce - zachovat hodnotné původní prvky, poškozené konstrukce přiznaně obnovit pomocí tradičních řemesel a technologií a celek doplnit současnými zásahy, které se budou snažit vymezit jemně spíš než ostrým kontrastem.  

Usedlost tvoří dvě původní stavby - roubená chalupa a zděná stodola - posazené do tvaru L, které rozdělují pozemek na chráněný společný dvůr před domy a volnou krajinu za nimi. Působivý úzký průchod mezi oběma domy-světy jsme chtěli rozhodně zachovat.  

Nové využití a dispozice z velké míry respektuje a následuje původní členění na hlavní část - světnice a stodola - určenou pro pobyt a hospodářskou dvoupodlažní část, využitou pro ložnice a zázemí. Pobytové části jsou obě otevřené do podkroví a v jejich převýšených prostorách dominují původní charakteristické atributy - v chalupě černá kuchyně, ve stodole příčný průchod skrz velká vrata. 

Chalupa je určená pro pobyt majitelů i v zimě, zůstává proto uzavřenější, tmavší, intimnější. Stodola je určená pro pobyt v létě a pro návštěvy, je proto víc otevřená, světlá a vzdušná. Další potřebné zázemí se skrývá v nových přístavbách, černých "komínech" vsazených do převýšených prostor.