Tayēr | Elementary bar v Londýně

Tayēr | Elementary bar v Londýně

realizace 2019
dva koncepty | jeden prostor

Po mnohaletém působení v nejprestižnějších barech světa se barman Alex Kratěna rozhodl otevřít si v Londýně vlastní podnik s unikátním konceptem tayēr + elementary. Jedná se o netradiční kombinaci dvou různých barových konceptů sdružených v jednom prostoru. Elementary, jak už název napovídá, funguje na jednoduchém konceptu celodenně otevřeného baru s prostými drinky, bezednou kávou a nabídkou menších jídel, tayēr oproti tomu nabízí rychle se měnící koktejlový i jídelní lístek, který se adaptuje na sezónní suroviny.

Obchodní jednotka v přízemí administrativního objektu na londýnské Old Street nebyla provozně ani kapacitně přesně tím, co klient pro realizaci svého snu hledal. Alexovým původním záměrem totiž bylo provozovat dva oddělené bary, to ale bohužel nebylo možné v tomto případě realizovat. Lokalita na Old Street se nakonec ukázala jako ideální, a bylo tedy potřeba vymyslet, jak oba provozy provozně propojit do jednoho celku tak, aby ani jeden koncept nepřebíjel ten druhý.

Zvolené řešení ponechává pohledovou hrubou skeletovou konstrukci prostupovat celým prostorem, který je opticky dělen profilovaným betonovým paravánem na dvě autonomní části (autorské dílo Maxima Velčovského).
Bar elementary je umístěn v přední části a obrací se prosklenou fasádou do ulice, tayēr je schovaný v zadní, intimnější části. Identitu obou prostor umocňuje použití dvou odstínů dřevěných dýh. Důležitým provozním prvkem je unikátní technologie gastro vyvinutá přímo na míru klientovi norskou firmou Behind Bars Agency.

Modulární systém polic a nástěnných skříněk reaguje na nedostatek skladovacího místa v zázemí a umožňuje část zboží skladovat přímo v části určené pro hosty. V zadní části prostoru v návaznosti na vnitřní atrium objektu je umístěn komunitní stůl z masivního dřeva pro pořádání školení a workshopů v rámci platformy Outthink.

ad hoc: Pokud byste si při návštěvě Londýna prohlíželi žebříček padesáti nejlepších barů světa (2021) a toužili po koktejlu, nebudete výjimečná místa hledat dlouho. Podnik Tayer + Elementary v něm totiž jen těsně minul zlato, když skončil na druhém místě za taktéž londýnským barem Connaught.

foto: archiv tayēr + elementary
Tayēr | Elementary bar v Londýně