Stanice Českomoravská

vítězný návrh 2023
Přistupujeme k redesignu Českomoravské v kontextu nových změn zapříčiněných develop- mentem v této oblasti. Kontext stanice chápeme v celé šíři linky linky B, kde jednotlivé stanice sjednocují určité přístupy, tvary pilířů, struktury a rastry. Snažili jsme se tedy spíše o evoluci než revoluci. Českomoravská získala specifikum i díky stavbě O2 arény, kdy touto stanicí projíždí nadměrný počet lidí z celého města i republiky v návaznosti na konání akcí.

Bereme samotný ruch, stres, hemžení, cestování a pohyb jako svébytný a určující prvek a rozhodli jsme pro něj vytvořit univerzální prostředí, které tento ruch jemně odráží a reflektuje skrze skleněný rastr. Tento rastr vychází ze současného keramického obkladu a jeho struktury, zrnitosti, neutrálnosti. Mezi dvěma skly je zachycen vzduch, který proudí celým systémem metra a je neviditelnou a neoddělitelnou součástí podzemního systému cestování. Rastr je vytvořen spojením a v žáru stavením dvou skleněných ploch, mezi nimiž zůstávají zachyceny bublinky. Každé sklo vytváří unikátní rastr, který však lze jednoduše replikovat. Rastr skla lépe absorbuje potenciální optické poškození a poškrábání. Krytí čel pilířů řešíme zaoblením narozdíl od původního lomení. To nám umožňuje testovat několik variant obkladu a to skleněné dlaždice i celoplošné zasklení.

Odstupy, distance pilířů, typ ražení a trojlodí mají své specifické limity narozdíl od hloubených jednolodních stanic, kdy člověk vnímá stanici v jiné perspektivě, a tak systém založený na decentním a zároveň unikátním povrchu dlaždic či skel se vzduchem nabízí strukturu a hloubku, ve které si pozorující cestující může objevovat svůj vlastní mikrokosmos.

spoluautor návrhu: Maxim Velčovský